USG Jamy brzusznej
jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma istotnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych.
Wskazania do badania
- diagnostyka dolegliwości bólowych jamy brzusznej,
- choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych,
- choroby trzustki , w tym cukrzyca, zaburzenia trawienia,
- choroby śledziony i węzłów chłonnych,
- choroby naczyń krwionośnych jamy brzusznej.
Przygotowania do badania
Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach.
Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody.
- Nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.
- Pacjenci przyjmujący leki – mogą to zrobić, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.
- Pacjenci z tendencją do wzdęć – powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem -W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować
Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący – dostępny w aptece bez recepty).
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).
USG układu moczowego i gruczołu krokowego /prostaty/
Wskazania do badania
- Bóle, częste oddawanie moczu,
- zmiany pourazowe,
- kamica nerkowa, pęcherza,
- prostata (u mężczyzn).
Przygotowania do badania USG układu moczowego i prostaty
Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.
Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny co ilość wypitych płynów.
Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę, w przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.
Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).